Ana Sayfa > Ürünlerimiz > Alt Yapı Elemanları > Beton ve Betonarme Borular
Beton ve Betonarme Borular
Eklenme: 11.06.2014 12:45:38 İnceleme: 4425
Boruyu güçlendirmek için üretim sırasında içine donatı ( hasır çelik ) koyularak üretilen boruya betonarme boru denir. TS 821 EN 1916 Standardı ile ürettiğimiz  betonarme borular milimetre cinsinden iç çap genişlikleri ile adlandırılır. Genelde Ø600 mm' den büyük çaplı borularda donatı kullanılır. Borunun kullanım yerinde maruz kalacağı yüklerin statik hesabı yapılarak bulunacak değer üzerinden donatısı seçilmelidir. Ø1200 mm'den daha büyük çaplarda her ne olursa olsun çap büyüdüğü için donatı 2 sıra halinde hasır çelik konularak oluşturulur.

Muflu betonarme boru ve lamba zıvanalı betonarme boru olarak iki ayrı kesitte üretim yapılmaktadır. Cidar kalınlığının birleşim yerindeki azalmasının mukavemeti etkilemeyeceği çaplarda betonarme borular lamba zıvanalı birleşimli olarak imal edilir. Bu sayede gereksiz kazı, dolgu, beton, donatı vs. maliyetlerden kaçınılmış olur. Lamba zıvanalı borular Ø1600 mm ve üstü çaplar için uygulanan üretim yöntemidir.

Beton borular; caddeler, sokaklar, parklar, bahçeler, apartmanlar, otoparklar, endüstriyel alanlar olmak üzere tüm kanalizasyon ve çevre düzenleme inşaatlarında, altı yapı denilince en çok kullanılan malzemelerde biridir beton boru. Kaliteli olarak üretilen altı yapı malzemesi olan beton boru, belediyeler ve özel kurum kuruluşlar tarafından tercih edilmektedir. Beton boru, diğer alt yapı ürünlerine oranla daha güçlüdür. Üzerine ağır miktarda ürün konulsa bile şeklini kaybetmeyip uzun süre bütünlüğünü koruduğu gözlenmiştir. Yapısal bütünlüğünü kaybetmeyen beton borular, ihtiyacınıza göre farklı çaplarda ve boyutlarda üretilmektedir. Birleşme noktaları yeterince sıkı olursa herhangi bir tehlike yaratmaz.

Kanalizasyon gibi alanlarda meydana gelebilecek kaza ve yangınlarda alev alıcı bir özelliğe sahip olmaması kullanım kolaylığı yaratır. Beton boruların, kolay taşınabilirliği ve düşük maliyetli oluşu tercih edilmesindeki diğer önemli etkendir. Yeterli direnç dağılımını sağlamak için dolgulanmaya önem verilmeli, fazla eklenen yükleme maliyeti toplam maliyeti de arttıracağından buna önem verilmelidir. Petrol bazlı olmayıp en az 75 yıl ömrü olan beton boru, çevreyle dost bir yapıdadır. Dayanıklılığı, güvenilirliliği, iç yüzeyindeki pürüzsüzlüğü, sağlam eklem yerleriyle kullanılması mantıklı olan bir alt yapı ürünüdür.